Środa, 15 Lipca 2020, imieniny: Henryka, Włodzimierza złóż życzenia » Serwis informacyjny gazetaolsztynska.pl Portal Warmii i Mazur WM.PL
WM.pl » Zwierzęta » Ty lecicho wielka
2009-06-14

Ty lecicho wielka

„Ty lecicho wielka!” – to brzmi niemal jak obelga, wyzwisko, zniewaga… Tymczasem to nazwa popularnie występującego u nas owada. W dodatku silnie związanego z naszymi, mazurskimi terenami. Lecicha jest bowiem ważką, a gdzie ważce może być przyjemniej niż w krainie kandydującej do Siedmiu Cudów Natury…

Fot. Krzysiek Pawlukojć

Tam gdzie zbiorniki wodne, tam są i ważki. Każdy z nas pływając po rzece lub jeziorze spotykał mnóstwo tych miniaturowych „helikopterów”, natrętnie brzęczących nad uchem. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, jak bogaty i zróżnicowany jest świat ważek.

W Polsce wystepują aż 73 gatunki tych owadów, należące do dwóch grup: równoskrzydłe i różnoskrzydłe. Podział ten jest prosty. Nasza lecicha wielka należy do różnoskrzydłych – są to duże ważki, posiadające dwie pary szerokich, niezależnych od siebie skrzydeł, które w czasie odpoczynku rozkładają, prezentując się niczym małe samoloty na pasie startowym. Równoskrzydłe natomiast to drobne ważki o cienkich odwłokach; przesiadując na roślinach układają skrzydła wzdłuż ciała.
Ważki charakteryzują się różnorodnością barw, bogactwem wzorów i sylwetek. Także lecichy to owady kolorowe i efektowne. Samca można poznać po ciemnym tułowiu i błękitnym odwłoku. Samica zaś jest jednolicie zółtobrązowa, a jej odwłok zdobią dwa równoległe czarne pasy.

Ładny wygląd to jednak chyba niestety jedyny pozytywny aspekt bycia ważką. Świat ważek jest niezwykle brutalny i okrutny. Nasza lecicha wielka, jak większość ważek, jest doskonałym, sprawnym i szybkim lotnikiem. Odżywia się wyłącznie owadami łapanymi w locie. Przy tym chwyta swoje ofiary nogami i transportuje je w ustronne miejsce, w którym nikt nie będzie jej przeszkadzał w uczcie. W menu lecichy wielkiej jest mnóstwo innych mniejszych ważek, jak np. łątki, oczobarwnice, nimy itp.

Jednak jak w przysłowiu – nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka.- tak i ważkożerna lecicha nie może czuć się bezpieczna. Często bowiem pada ofiarą jeszcze większych ważek, jak choćby żagnicy wielkiej, czy ponad 10-centymetrowego husarza władcy. Wszystko to przypomina świat prehistorycznych dinozaurów, w którym drapieżca, często z napastnika bardzo szybko stawał się ofiarą.

Co ciekawe ważki należą do nielicznych owadów, u których rodzice mogą być skonsumowani… przez własne dzieci. Samica ważki składa jaja na pływające bądź zanurzone rośliny wodne. Z jaj po pewnym czasie lęgną się drapieżne larwy, które do osiągnięcia dojrzałości całe życie spędzają pod wodą. Owad, a czasem i ważka tego samego gatunku kiedy zbliży się tuż nad lustro wody może zostać schwytana przez wygłodniałego młokosa.

Na koniec ciekawostka językowa. Nazwy zwierząt bywają często wykorzystywane przez ludzi jako afektonimy – czyli wyrazy używane w sytuacjach szczególnych zażyłości pomiędzy małżonkami, narzeczonymi itp. Przykładami takich zwrotów są choćby popularne: pszczółko, kotku, misiu, żabko itp. Ja w ramach eksperymentu postanowiłem zerwać z tymi banalnymi określeniami i zwrócić się do żony pieszczotliwie „ty lecicho wielka”. Niestety, tak jak myślałem w tym przypadku mój afektonim nie odniósł pożądanego skutku. Co jednak ciekawe, to wcale nie określenie „lecicha” budziło najwięcej sprzeciwu i kontrowersji., tłumaczyć się zaś musiałem skwapliwie z tego dodatku „wielka”.

Tak więc zdecydowanie odradzam Państwu naśladowanie moich eksperymentów, a jeżeli komuś naprawdę znudziło się powtarzanie owych misiów i kotków to w ostateczności polecam skorzystać z muchołówki małej, ryjówki malutkiej, czy walabii smukłej.
Krzysiek Pawlukojć

Dodaj komentarz

Edytor Sp. z o.o. informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
oceń artykuł:
( 4.67 )      znakomity :)